Jak se starat o dřevěný šperk

Dřevo a voda

Svůj přívěsek nosím už 4 měsíce v kuse. Sprchuju se s ním, potápím se s ním ve slané vodě a vše vydržel. I přesto doporučuji vyhýbat se výrazně vlhkým místům a po delší vodní lázni šperk vysušit hadříkem.

Teplo

Teploty v našem pásmu snáší šperky dobře. Náušničky jsou lepené vteřinovým lepidlem a proto nedoporučuji vystavovat větším teplotám. Taktéž šperky z epoxidu jsou na teplo náchylnější, než samotné dřevo. Prostě když si necháte dřevěno-epoxidový šperk na černé palubce v rozpáleném autě, negarantuji jeho trvanlivost.

Sluníčko

Při normálním nošení a používání nemá slunce nijak výrazný vliv na dřevo ani epoxid. Dřevo časem sice získá lehce jiný odstín, ale u většiny šperků a dekorací nebude ten rozdíl výrazný, protože použité dřevo je převážně tvrdé.

Ošetření

Většina mých šperků a dekorací je ošetřena pouze přírodními oleji; například olejem kokosovým, lněným, ostropestřecovým. Olej vytahuje strukturu a odstíny dřeva. I vám doporučuji jednou za čas šperk omýt vodou, osušit a potřít olejem. Nechte potom šperk chvilku odpočívat, aby se olej vstřebal.Části z chirurgické oceli speciální péči nepotřebují.

Co když si šperk poškrábu

Každý předmět podléhá opotřebení. Jinak tomu není ani u mých šperků a dekorací. Díky použití převážně přírodních materiálů je docela snadné koupit brusný papír a lehce šperk zbrousit. Vyleštit zejména epoxidové části potom můžete hadříkem a zubní pastou. Na závěr opět přetřete olejem 🙂